Vai tiešām Talsi nav pelnījuši bibliotēku?

Kopš Talsu Galvenā bibliotēka izvietota absolūti nepiemērotā vietā – vienā ēkā ar bērnudārzu – ir pagājuši vairāk nekā desmit gadi. Kamēr skaistās un cēlās ēkās darbojas Talsu novada muzejs un Talsu Tautas nams, bibliotēkas pagaidu risinājums kļuvis par pastāvīgo atrašanās vietu.

Jau pasen atpakaļ ar nolūku izvietot bibliotēku, pašvaldība nopirka agrākā Talsu universālveikala ēku – apsveicami; pirms gada piesaistīta Eiropas nauda, jo ar pašvaldības budžetu projektu pacelt nevarot – labi. Pēdējā gada laikā ir bijis iepirkums, parakstīts līgums ar būvnieku, bet unītis stāv kā stāvējis. Tik vien kā Bērnu un jauniešu centrs izvācies.

Esot bijušas problēmas ar būvuzraugu, tiek precizētas un analizētas tāmes un vispār – projekts ir ļoti dārgs, saka mūsu novada galvas. Ziniet ko, dārgie tautas kalpi? Mani kā iedzīvotāju tas absolūti neinteresē.

Neplānoju atkārtoti pārcelties uz Rīgu vai vispār izbraukt no valsts, tāpēc man ir svarīgi, lai mani bērni aug vietā, kur pieejamas daudzpusīgas izaugsmes iespējas. Būsim godīgi – bērnu bibliotēka un Talsu Galvenā bibliotēka šobrīd nav saistošas bērniem un kur nu vēl jauniešiem. Nevienā brīdi nenoniecinu šo bibliotēku darbiniekus, jo esošajos apstākļos viņi var izstiepties un sarauties, taču no tā nekas nemainīsies. Arī jaunas tapetes un špaktelis nelīdzēs.

Ticu, ka plašas un galvenais – mūsdienīgas (gan izskata, gan piedāvājuma ziņā) – telpas būs labs āķis, lai daudziem radītu interesi vismaz spert kāju bibliotēkā. Nemaz nerunājot par to, ka iestāde beidzot atradīsies pašā centrā. Turklāt jāatceras, ka bibliotēka nav tikai grāmatu paņemšanas – nodošanas punkts. Es kā deviņdesmito gadu bērns, šo vietu atceros ļoti labi. Sākumā bērnu bibliotēka, pēc tam, kad bija izlasīts viss, ko vien varēja izlasīt – lielā bibliotēka. Toreiz Talsu Galvenā bibliotēka atradās Lielajā ielā, tieši pa ceļam no  manas skolas. Ērti, lai paņemtu kādu grāmatu, pašķirstītu jaunākos žurnālus un paskatītos kā strādā tāds brīnums kā dators. Tas bija tad. Tagad bibliotēkās ir dažādi interaktīvi risinājumi un jā, cieņā arī IX Box.

Protams, Talsiem vajag ne tikai bibliotēku – gribam peldbaseinu, jaunu hokeja halli, tirgu, bērnu laukumus, stadionus un ne tikai. Katram savas intereses un prioritātes, taču ar kaut ko ir jāsāk. Šobrīd šķiet, ka vairāk tiek runāts nevis par to, kādi būs ieguvumi, bet gan par to cik tas maksā. Pagadījās būt klāt vienā no daudzajām Talsu novada deputātu diskusijām par bibliotēkas projektu. Kad tika spriests par izmaksām, spilgti atmiņā palicis kādas deputātes teiktais, ka “Talsu bibliotēkas projektu nevajag salīdzināt ar citu Latvijas pilsētu piemēriem – ja citi grib dzīvot izšķērdīgi, mums nav jālec visiem pakaļ”. Dzirdot šādu repliku, man gribas jautāt – vai tiešām mēs neko neesam pelnījuši? Nepārtraukti braukājam uz citām pilsētām un vaimanājam “kāpēc Talsos nekā tāda nav?”, taču kad ir iespēja izdarīt tā, lai mums beidzot “kaut kas” ir, atkal nav labi.

Mums ļoti patīk salīdzināt Talsus ar Kuldīgu. Kuldīgā 2009. gadā sāka kādreizējās Sinagogas ēkas pārbūvi un no 2011. gada šajā ēkā izvietota bibliotēka, izmaksas – 2,319 miljoni eiro. Tepat netālu Ventspilī starptautisku atzinību ieguvusī Pārventas bibliotēka, atklāta 2009. gadā, izmaksāja aptuveni 3,5 miljonus eiro. Turklāt Ventspils turpina attīstīt bibliotēku tīklu un tuvāko gadu laikā būs vēl divas bibliotēkas – abu projektu kopējās izmaksas pārsniegs trīs miljonus eiro. Cēsīs Centrālo bibliotēku renovēja 2013. gadā un projekta izmaksas bija 2,9 miljoni eiro. Visi pieminētie projekti īstenoti ar Eiropas līdzfinansējumu. Talsos bibliotēkas projekta izmaksas ir ap 2,3 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa – ar ko mēs esam sliktāki par citiem?

Gribam to vai negribam, visu nevar mērīt tikai naudā. Ir jāskatās plašāk.

Kuldīgas Galvenā bibliotēka (foto: vieglicelot.lv)

Pārventas bibliotēka Ventspilī (foto: kulturaskarte.lv)

Cēsu Centrālā bibliotēka (foto: cesis.lv)

13 komentāri rakstam “Vai tiešām Talsi nav pelnījuši bibliotēku?

 1. Izklausās,ka autorei vienalga,ka ar šo bibliotekas projektu,iepriekšējai domes vadībai ar TNA priekšgalā, bija plānots izsaimniekot vairākus simtus tūkstošus Talsu novadnieku naudas! Izklausās,ka autorei vienalga,ka Vilsons,Mālmeistars un Lācarus šo naudu jau uzskatīja par savējo! Varbūt arī autorei tika kaut kas piesolīts…

  1. Turpiniet dzīvot savā mītu pasaulē. Man nevienam nav jātaisnojas par to, ka izsaku viedokli. Jums gan par saviem piesauktajiem “faktiem” būtu jāsniedz kādi pierādījumi.

   1. Te nu gan Jūs, Ivonna, stipri maldāties! Kā šī portāla redaktorei, Jums jāatbild par visu, ko publicējat. Un šajā sakarā, turpmāk, pirms citēt kādu no konteksta izrautu frāzi, kuru gatavojaties pasniegt sev vēlamā interpretācijā, iesaku nopietni apsvērt – vai rīkosieties KRIETNI? Citādi, ka nesanāk kā kādam izbijuša izdevuma redaktoram, kuram bez tā, ka nācās publiski atvainoties, nākas kompensēt arī morālo kaitējumu.
    Veiksmi!

  2. “plānots izsaimniekot vairākus simtus tūkstošus Talsu novadnieku naudas” tikko Jums rakstā sniedza lieliskus piemērus par vēl lielākām summām un pajautājiet šo pilsētu iedzīvotājiem – viņi ir laimīgi ar rezultātu.
   Bibliotēka nav tikai grāmatu apmaiņas punkts – tur notiek pasākumi, izstādes, bērniem ir vieta, kur lietderīgi pavadīt laiku – lasīt, mācīties.
   Talsiem vajag savu Gaismas pili!

 2. Saistībā ar iespējamu personas goda un cieņas aizskarošu saturu, lietotāja “Ozols” komentārs tiek dzēsts. Aicinām turpināt diskusijas un izteikt savu viedokli, bet ne grūti pierādāmus faktus.

 3. Cien. Vicinskas k-dze,Ozols savā komentārā nebija minējis nevienu konkrētu personu, tādēļ cieņas un gada aizskaršana nebija iespējama.😂😂😂

  1. Minot vienu konkrētu amatu, ko ieņem šī persona, skaidri varēja noprast par ko stāsts. Paldies par jūsu izteikto viedokli, bet arī mums ir jāievēro noteikta kārtība.

 4. Valtera kungs, neviens nav ideāls,gan jau arī Jūs, bet apvainot par zagšanu, nepierādot faktus, ir sodāma rīcība.Atveriet acis, palūkojieties apkārt, gan jau ieraudzīsiet daudz brīnumainu lietu, kas notiek mūsu novadā, ja vien neesiet neredzīgs!😳

Pievienot komentāru