Atkritumus novadā apsaimniekos “Piejūra”; “Eco Baltia Vide” uzņēmumu apsūdz nodokļu nemaksāšanā

2018. gada martā beidzas Talsu novada pašvaldības noslēgtais līgums par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumiem ar SIA “Eco Baltia Vide”. Sekojot vairāku pašvaldību piemēram, Talsu novada pašvaldība nesludinās jaunu iepirkumu, bet gan šī pakalpojuma nodrošināšanu nodos SIA “Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrībai “Piejūra”” (AAS “Piejūra”). Tikmēr SIA “Eco Baltia vide” lūgusi Valsts ieņēmumu dienestu un Ģenerālprokuratūru izvērtēt iespējamu AAS “Piejūra” izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Talsu novada pašvaldība, kam AAS “Piejūra” pieder 23,22% kapitāldaļu, lēmumu par atkritumu apsaimniekošanas deleģēšanu šim uzņēmumam pieņēmusi sadarbībā ar citām pašvaldībām – AAS “Piejūra” līdzīpašniecēm – Tukuma, Jaunpils, Engures, Kandavas, Rojas, Mērsraga un Dundagas novadiem. Daļas uzņēmumā pieder arī Jūrmalas pašvaldībai, taču Jūrmala vismaz pagaidām atkritumu apsaimniekotāju nemainīs.

“Atbilstoši likumdošanai pašvaldībai ir tiesības slēgt deleģējuma līgumus ar pašvaldībai piederošu kapitālsabiedrību par pakalpojumu sniegšanu, lai realizētu pašvaldībai likumā noteiktās autonomās funkcijas,” pašvaldības izplatītajā preses relīzē skaidroja Talsu novada domes priekšsēdētājs Edgars Zelderis. Tā kā AAS “Piejūra” nav privātkapitāla uzņēmums un tās kapitāldaļu turētāji ir vairākas pašvaldības, tad pašvaldībai ir iespēja slēgt ar uzņēmumu deleģējuma līgumu, nerīkojot iepirkuma konkursu, norāda domes priekšsēdētājs.

20. septembrī Talsu novada domes sēdē piedalījās AAS “Piejūra” valdes priekšsēdētāja Indra Rassone. Viņa uzskata, ka AAS “Piejūra” spēs nodrošināt labāku pakalpojumu, nekā privāts komersants, jo pašvaldības uzņēmumā ir investēts ļoti daudz līdzekļu infrastruktūras izveidošanā, jau sākot ar poligonu, pārkraušanas stacijām un šķirošanas laukumiem.

Tāpat uzņēmums sola būt iedzīvotājiem draudzīgāks – nerēķināt soda naudas, visām atkritumu izvešanas reizēm piemērot vienādu tarifu, neatkarīgi no ikmēneša izvešanas reižu skaita.

“Prioritāte ir nevis sodīt cilvēkus par to, ka viņi izmet atkritumus, bet radīt iespēju cilvēkiem atkritumus izmest. Nodrošināsim cilvēkus ar maisiem, kurus viņi varēs nopirkt, un izvešanas tarifs būs tieši tāds pats kā deklarētais tarifs, Tarifu rēķināsim par reāli izvestajiem kubiem, nepiestādīsim rēķinu, ja cilvēkam būs tukšs konteiners, un viņš būs atteicis atkritumu izvešanu vienu dienu iepriekš,” skaidroja I. Rassone.

AAS “Piejūra” valdes priekšsēdētāja apliecināja uzņēmuma plānus vērsties pašvaldībā ar dažādiem ierosinājumiem, lai varētu atvieglot iedzīvotājiem gan lielgabarītu, gan lapu izvešanu, kā arī rīkot dažādas akcijas – piemēram, šīfera, azbesta nodošanu.

Līgumu pārslēgšana ar iedzīvotājiem, visticamāk, tiks uzsākta pirms esošo atriktumu apsaimniekošanas līgumu darbības termiņa beigām.

Sūdzības un lapiņas kāpņu telpās. Vai sākušies atkritumu kari?

Tikmēr SIA “Eco Baltia Vide” 29. augustā izplatīja paziņojumu par vēršanos Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un Ģenerālprokuratūrā, norādot uz aizdomām par AAS “Piejūra” izvairīšanos no nodokļu nomaksas. “Publiski pieejamā informācija liecina, ka pašvaldības uzņēmums “Piejūra” pērn apglabāšanai ir pieņēmis 33017,97 tonnas sadzīves atkritumu. Zinot, ka dabas resursu nodoklis (DRN) bija 12 eiro par vienu tonnu, AAS “Piejūra” valsts budžetā būtu bijis jāveic maksājumi nedaudz vairāk par 396 tūkstošiem eiro. Tā vietā uzņēmuma gada pārskats parāda, ka valsts budžetā ieskaitīti tikai nedaudz vairāk nekā 282 tūkstoši eiro,” skaidro SIA “Eco Baltia vide” direktors Jānis Aizbalts. Tas liecinot par to, ka “Piejūra” ļoti iespējams ir izvairījusies no DRN nomaksas aptuveni 113 tūkstošu eiro apmērā, turklāt uzņēmums turpinot iesākto praksi arī šogad. Ņemot vērā DRN pieaugumu, šogad aplēses parāda, ka pirmajā pusgadā valsts budžetā neveiktie nodokļu maksājumi varētu sasniegt jau 130 tūkstošus eiro.

Vienlaikus SIA “Eco Baltia vide” rosina VID izstrādāt metodiskos noteikumus DRN piemērošanai par apglabātājiem atkritumiem poligonos, kā arī pastiprināti veikt kontroles pasākumus. “Atkritumu apsaimniekošanas likums paredz, ka DRN tiek piemērots tikai par apglabāto atkritumu apjomu. Pieņemot nešķirotus atkritumus, poligonam ir jāsamazina DRN par ieņēmumu daļu, kas tiek gūta no šķiroto atkritumu realizācijas. Ja nav noteikts samazināts tarifs, tad poligona apsaimniekotājam jāpiemēro koeficients, kas atbilst attiecībai starp poligonā apglabāto un pieņemto atkritumu daudzumu,” skaidro J. Aizbalts.

SIA “Eco Baltia vide” vadība uzskata, ka nav saprotams, pēc kādiem kritērijiem pašlaik atkritumu poligoni nosaka šo koeficientu un kas to kontrolē: “Nenodrošinot šī koeficienta pārbaudi un kontroli, DRN netiek atbilstoši aprēķināts un samaksāts valsts budžetā. “Kā pozitīvus piemērus varam minēt gan SIA “Liepājas RAS” poligons “Ķīvītes”, gan SIA “Getliņi EKO” poligons “Getliņi”, kas samazinātu koeficentu piemēro jau šobrīd. AAS “Piejūra” ir viens no retajiem poligoniem Latvijā, kurš vēl nepiemēro samazināto koeficentu.”

Neilgi pēc SIA “Eco Baltia vide” izplatītā paziņojuma Talsu un Tukuma novada iedzīvotāju pastkastītēs nonāca skrejlapas par konkursa rīkošanu atkritumu apsaimniekošanas jomā un iekasētā dabas resursu nodokļa pārrēķinu. 

“Minētais materiāls saturēja maldinošu informāciju, to visdrīzāk izplatīja kāds no atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem,” tā šos izplatītos materiālus komentēja Talsu novada pašvaldība.

Savukārt AAS “Piejūra” valdes priekšsēdētāja I.Rassone uzsver, ka uzņēmums ir atvērts jebkurai pārbaudei un tas sniedz paskaidrojumus visiem, kas tos pieprasa. “Šobrīd nekādi pārkāpumi uzņēmuma darbībā nav konstatēti,” viņa apliecināja Talsu novada domes sēdē, piebilstot, ka AAS “Piejūra” pēc visām pārbaudēm noteikti būs ļoti labi pārbaudīts uzņēmums un ikviens varēs būt drošs, ka viss ir kārtībā.

11 komentāri rakstam “Atkritumus novadā apsaimniekos “Piejūra”; “Eco Baltia Vide” uzņēmumu apsūdz nodokļu nemaksāšanā

 1. Jautājums zinātājiem

  -

  Atbildēt

  Kāds var noliegt, apstiprināt vai izvērtēt Ingas Priedes & Co lomu šajā biznesā?
  Galīgi nav mans lauciņš, bet tomēr tā ir pašvaldības un nodokļu maksātāju nauda.

 2. Pingback: Nākamgad pieaugs maksa par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu - Talsu Ziņas

 3. Pingback: Mudina neatstāt līgumu pārslēgšanu par atkritumu izvešanu uz pēdējo brīdi - Talsu Ziņas

 4. Pingback: latestvideo sirius735 abdu23na4757 abdu23na23

 5. Pingback: 2019

 6. Pingback: cleantalkorg2.ru

 7. Pingback: #macron #Lassalle

 8. Pingback: a2019-2020

 9. Pingback: facebook

 10. Pingback: facebook1

 11. Pingback: javsearch.mobi

Pievienot komentāru