LV100 birojs skaidro: kāpēc Latvijai šogad 100 nevis 50 gadi?

Talsu novada iedzīvotājs vēlas noskaidrot kā nākas, ka šogad Latvijai kā valstij aprit 100 gadi, lai gan 50 gadus pavadījām okupācijas jūgā. Šis ir jautājums, kas virtuves sarunās pavīd laiku pa laikam, tāpēc “Talsu Ziņas” piedāvā LV100 biroja sniegto skaidrojumu:

Jautājums:

“Visur tiek publiskota informācija par to, ka Latvijas valstij paliek 100 gadi, bet mani nepamet sajūta, ka mēs ar šo viens otru mānām. Nekādā gadījumā nenoniecinu šo projektu un visu, kas ar simtgadi saistās, bet vai nav tā, ka ar šo projektu mēs pārrakstām Latvijas Republikas vēsturi? Latvijas valsts no proklamēšanas brīža pastāv 50 gadus, pārējais laiks ir likvidēts un pēc maniem uzskatiem nav pieskaitāms Latvijas valstij. Domāju, ka neesmu pirmais, kas šo atziņu saka. Vēlētos dzirdēt argumentus, kāpēc Latvijas valstij būs 100 gadi.”

Atbilde:

“Okupācijas gadi netiek noliegti. Taču jāatceras, ka Latvijas diplomātiskais dienests trimdā pārstāvēja Latvijas Republiku de iure brīvajās pasaules valstīs, sākot ar pirmo padomju okupāciju 1940. gadā līdz neatkarības atjaunošanai 1991. gadā.

ASV Ārlietu depataments savulaik paziņoja, ka ASV neatzīst Latvijas valsts iznīcināšanu un turpinās tāpat kā agrāk atzīt Latviju de facto un de iure, kas ievadīja Rietumu valstu 50 gadus ilgo Baltijas inkorporācijas neatzīšanas politiku.

Arī mūsu kaimiņvalstis, kuras piedzīvoja okupāciju un tagad atzīmēs valsts simtgades, līdzīgi akcentē, ka valsts iekļaušana PSRS sastāvā bija nelikumīga.”

Pievienot komentāru