Būt vai nebūt vides objektam pie Talsu ezera? Iedzīvotāju domas dalās

“Pie Talsu ezera uzausīs Latvijas saule”, ar šādiem ievadvārdiem sabiedrībai pirmo reizi ziņots par ieceri pie Talsu ezera izvietot tēlnieka Ojāra Feldberga vides objektu “Latvijas saule”. 2018. gada pašvaldības budžetā objektam jau ir piešķirti 50 000 eiro, šobrīd vāc ziedojumus arī no sabiedrības. Savukārt 17. janvārī pašvaldība rīkoja tikšanos ar iedzīvotājiem, lai pārrunātu ieceres, kas saistās ar jaunu vides objektu izvietošanu pilsētā.

Sapulcē, neskaitot pašvaldības darbiniekus un mediju pārstāvjus, piedalījās aptuveni 15 iedzīvotāji, kuri galvenokārt uzsvēra nepieciešamību pārdomāt vides objekta “Latvijas saule” atrašanās vietu, diskusija izvērsās arī par gājēju drošību Talsu ezera apkārtnē. Savukārt dzejniece Maija Laukmane izteica priekšlikumu vides objektam piedēvēt oriģinālāku nosaukumu. Tikšanās gaitā izteiktie ierosinājumi tikuši piefiksēti un pašvaldība solās tos pārrunāt ar tēlnieku.

Vides objekts kā dāvana Latvijas simtgadē

Projekta pamatideja ir veicināt patriotismu, atzīmēt simtgadi un Talsus Latvijā. Kā skaidroja domes priekšsēdētāja vietniece attīstības, kultūras un sporta jautājumos Ilze Indriksone, vides objekts “Latvijas saule” taps pēc biedrības “Pedvāle” iniciatīvas. Tēlnieks Ojārs Feldbergs izvērtējis vairākas objekta atrašanās vietas un kā labāko no iespējamiem variantiem piedāvājis Talsu ezera apkārtni. Šāds piedāvājums, izvērtējot ne tikai estētisko aspektu, bet arī finanses, pašvaldībai licies visreālākais. Vides ojbekta izvietošana citā, plašākā teritorijā prasītu daudz lielākas finanses labiekārtošanai, turklāt pašreizējā vieta – pie Talsu ezera – ir ikvienam sasniedzama, viegli pieejama un pamanāma.

Patlaban pašvaldība noslēgusi līgumu par bronzas daļas izgatavošanu, ir saņemts arī pirmais labiekārtošanas konceptuālais risinājums, kas paredz apļveida bruģa izvietojumu ap vides objektu, papildināja Attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Jolanta Skujeniece. 4. maijā objekta atrašanās vietā plānots ieguldīt laika kapsulu, savukārt atklāšana paredzēta vasarā, Talsu pilsētas svētku laikā.

Vai pieminekli saulei drīkst izvietot Talsu zemākajā vietā?

Visplašākās diskusijas raisījās par vides objekta plānoto atrašanās vietu blakus Talsu ezeram, arī sanākušo iedzīvotāju starpā nebija vienprātības.

Aivars Lācis, šobrīd Būvvaldes vadītāja pienākumu izpildītājs, savulaik izstrādājis piemiņas vietas “Koklētājs” labiekārtošanas projektu. Konceptuālu iebildumu par jaunā objekta atrašanās vietu pie ezera viņam nebija, taču viņa ieskatā to būtu jāizvieto vairāk zaļās zonas virzienā, tuvāk ceļam, lai objekta fonā nebūtu redzama ēka, turklāt tādā veidā tas būtu uzreiz pamanāms, dodoties lejā pa Lielās ielas kalnu. Šāds risinājums mazāk traucētu arī satiksmei.

SIA “Janvāri” valdes priekšsēdētāja Ieva Bērziņa sacīja, ka vides objekts ir vizuāli skaists, taču šaubījās vai izvēlēta pareizākā atrašanās vieta. “Pie ezera mums jau ir liels, spēcīgs objekts – “Koklētājs”. Un tagad mēs turpat blakus novietojam šo. Enerģētiskā ziņā šie objekti ir pārāk tuvi.” Viņa piekrita laikrakstā “Talsu Vēstis” publicētajam vēsturnieces Antras Grūbes viedoklim, ka ļoti skaisti objekts izskatītos, piemēram, “tukšās strūklakas skvērā” A. Lerha-Puškaiša un Dundagas ielas stūrī, pie Talsu autoostas (uz ceļa līkuma iepretī ziedu veikalam “Īriss”), Talsu centra skvērā vai Darba ielas apkārtnē. Citējot vēsutrnieci, viņa norādīja, ka šķiet psiholoģiski nepareizi objektu, kas saistās ar sauli, izvietot zemākajā pilsētas vietā. “Taču saprotu, ka laika ir maz, un cita vieta prasītu plašāku plānojumu. Ja vēlas izvietot objektu vietā pie ezera tad vismaz jāpadomā par izvietojumu un turpat blakus esošo automašīnu stāvvietu. Mākslas darbam vajag telpu, tādu kur nav mašīnu.”

Talsu novada muzeja direktore Mirdza Jonele pauda viedokli, ka vislabākā vieta, kur izvietot šādas tematikas objektu, būtu Sauleskalns. Tas sasauktos ar deviņu pakalnu koncepcijas ieceri katrā pakalnā izvietot kādu vides objektu.

Vēsturnieks Imants Tamsons saredz, ka objektu varētu izvietot A. Lerha-Puskaiša un Dundagas ielas stūrī, agrākās strūklakas vietā. “1974. gadā, kad toreizējo kompleksu vēl nebijām uzbūvējuši, uz Talsiem atbrauca Mākslas akadēmijas rektors ar studentiem, viņu vidū arī 2. kursa students Ojārs Feldbergs. Viņi šo laukumu gribēja izmantot kā vietu piemineklim, izveidojot akmeņu krāvumu. Toreiz rajona vadība nepiekrita un tas neizdevās. Šī vieta ir dzīva, cilvēki tur pārvietojas, un apkārtnē nav neviena objekta. Tā ir nesakārtota vieta,” viņš pauda.

Izvēršoties diskusijai ne visi klātesošie piekrita, ka objektam būtu jāatrodas pārāk tālu no vecpilsētas centra, jo visvairāk tūristu koncentrēti tieši Talsu ezera apkārtnē, un šeit tiek svinēti arī lielākie pilsētas svētki.

Bažas, ka objekts pasliktinās satiksmes drošību

Transporta kustība pie Talsu ezera jau šobrīd ir “pilnīgi un galīgi garām”, savu viedokli pauda kāds iedzīvotājs, kurš dzīvo šajā apkārtnē. Viņš novērojis, ka situācija ir bīstama sevišķi vasarās, kad bērni intensīvi pārvietojas ar braucamrīkiem, un tajā pašā laikā garām nepārtraukti brauc automašīnas. “Esošā situācija nav laba dēļ drošības apsvērumiem, un šis vides objekts šo situāciju padarīs vēl dīvaināku, neticu, ka labāku.” Viņš uzsvēra nepieciešamību rūpīgi pārdomāt satiksmes organizēšanu šajā apkārtnē, noteikti būtu jāaizliedz transportlīdzekļu pārvietošanās lejup pa kalnu (nogriežoties no Lielās ielas pie veikala “Gerkens un partneri”). Turklāt ne vienmēr risinājums ir tikai aizliedzošas zīmes izvietošana, jo cilvēku paradumus mainīt ir grūti – būtu nepieciešam biežāk reālo situāciju uzraudzīt klātienē, sevišķi tādēļ, ka turpat blakus izvietota Pašvaldības policija.

Vides objekta nosaukums – vai mēs nabagi valodā?

Dzejniece Maija Laukmane sacīja, ka nopietni būtu jāpārdomā ne tikai vieta, bet arī vides objekta izvēlētais nosaukums. “Piemēram, ja es uzrakstu manuskriptu, izdevniecība to ņem pretī, un viņi saka – Maijiņ, kāds būs nosaukums? Un es saku – es gribu “Mūžības skartie” vai “Straumēni”. Viņi man pilnīgi noteikti pateiks, ka šī frāze jau dzīvo, tā ir aizgājusi – domā ko tādu, kas ir tīrs, kas ir tavs un nav otrreiz lietots. Turpat blakus ezeram ir Kārļa Zemdega ideja “Latvijas saulei”, kāpēc šeit jaunajam objektam ir nosaukums “Latvijas saule”? Vai mēs nabagi valodā?” Dzejniece šaubījās vai mums nepieciešamas “divas saules”, norādot, ka vajadzētu gandrīz identisko nosaukumu mainīt, pemēram, atsaucoties uz visā Latvijā unikālo Talsu saulīti. “Katrā ziņā man liekas, tā ir necieņa pret K. Zemdegu un Vilni Titānu, tiem kuri ir radījuši vienreizēji skaisto frāzi “Latvijas saulei”. Mēs protam runāt un arī citiem vārdiem pateikt to pašu.”

Būs arī piemiņas vieta Lāčplēša kara ordeņu kavalieriem

Sapulcē iedzīvotāji tika informēti arī par ieceri Talsu Valsts Ģimnāzijas parka apkārtnē izvietot Lāčplēša kara ordeņu kavalieru piemiņas vietu. Iniciatīva nākusi no Nacionālās partizānu biedrības un “Daugavas vanagiem”, šādas vietas sevišķi pēdējos gados izvietotas arī citviet Latvijā.

Uz piemiņas stēlas paredzēts izvietot 70 Talsu apriņķa kavalieru vārdus un uzvārdus. Plānots, ka gar šo vietu nākotnē tiks organizēts arī 11. novembra Lāpu gājiens.

Vizualizācija: Biedrība “Pedvāle”

Citi raksti par šo tēmu:

Taps vides mākslas objekts pie Talsu ezera

Komentārs rakstam “Būt vai nebūt vides objektam pie Talsu ezera? Iedzīvotāju domas dalās

  1. Pingback: Aptauja: vairāk nekā puse "Latvijas sauli" gribētu redzēt citā vietā - Talsu Ziņas

Pievienot komentāru