Viedoklis: Talsi VAU vai Talsi RUK?

Gaidot atnākam pavasari, vispatīkamāk ir domāt par pirmajiem pavasara vēstnešiem – sniegpulkstenītēm, pirmajiem gājputniem un siltiem saules stariem. Taču “katru gad’ no jauna” tūlīt pēc sniega nokušanas nākas skatīties uz vēl kādu mazāk patīkamu pavasara vēstnesi – zem sniega kārtas paveras krāšņs un raibs skats ar visāda lieluma un formas suņu ekskrementiem.

Pavisam nesen, pateicoties Talsu novada tūrisma informācijas centra rosībai, mēs – talsinieki – tikām iepazīstināti ar jaunu kustību vai iniciatīvu “Talsi VAU”. Talsi kā suņiem un to īpašniekiem draudzīga pilsēta. Kāpēc gan ne?

Taču arī šogad pilsētas centrā un pagalmos, brienot pa suņu mīnu laukiem, gribētos, lai pirms kļūstam par Talsi VAU, mēs pārstātu būt par Talsi RUK. Saprotams, ka šī problēma nav tikai Talsos, un nevar pārmest sētniekiem, kuri nespēj izskraidīt līdzi katram sunim. Te gribētos runāt par suņu saimnieku atbildību un elementāru cieņu pret apkārtējo vidi, saviem kaimiņiem, pilsētniekiem un pilsētas viesiem. Ja citviet Eiropā savākšana pēc sava mīluļa ir pavisam ierasta prakse un varētu pat teikt – kultūra, tad latvietim parastajam vēl ir, kur augt.

Talsos daudzviet pēdējos gados ir izvietotas suņu ekskrementu savākšanas urnas, taču, spriežot pēc tuvākās apkārtnes turpat urnu rādiusā, nav pārliecības, ka visi tās cītīgi izmanto.

Piemēram, Anglijā par nesavākšanu pēc suņa, atkarībā no apgabala, īpašniekam var piemērot 50 līdz 80 mārciņu sodu, ja īpašnieks atsakās sodu maksāt, tiesa var uzlikt līdz pat 1000 mārciņu soda naudu. Šis, iespējams, ir pārāk drastiski, taču kaut kādā veidā kārtība ir jānodrošina.

Jāatzīst, ka, tuvojoties pavasarim, negribas mudināt uz sodiem, bet uz pozitīvu sabiedrības apziņas veicināšanu gan. Varbūt Talsi VAU savā kampaņā var iekļaut arī nelielu sociālu aspektu un apdzīvotās vietās uzlikt aicinājumu suņu īpašniekiem būt apzinīgākiem? Citviet Eiropā novērots, ka pie suņu ekskrementu urnām ir pievienoti arī mazie maisiņi – tas būtu pavisam VAU.

“Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas,” šis teiciens tautā iegājies no filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”. Novēlu arī suņu īpašniekiem būt apzinīgiem un nepadarīt savu sunīti par RUK.

(Jau iepriekš atvainojos tiem suņu īpašniekiem, kuri apzinīgi savāc aiz sava mīluļa!)

Citi raksti par šo tēmu:

Talsu novadu popularizēs kā suņiem un viņu saimniekiem draudzīgu galamērķi

Komentārs rakstam “Viedoklis: Talsi VAU vai Talsi RUK?

  1. Zobu rētas kājā

    -

    Atbildēt

    Cik izmaksās žogs, no mūsu visu naudas, tam parkam, kur suņus staidzinās MAX 40 suņu saimnieku? Cik galu galā izmaksās bronzas “Saule” pie Talsu ezera? Kam tas ir vajadzīgs? Mākslinieks sev “akmeni” ceļ? Puškaiša ielā pie “Janas”, līdz Dundagas ielai gājēju iela vēl no Padomju laikiem, kaut gājēju un velobraucēju ļoti noslogota. Kaklu var nolauzt un lietus laikā ar plostu jādodas. Vadība jauna, bet debili lēmumi un prioritātes joprojām? Talsi Vau drīzāk varēja uzsākt kampaņu kā savākt mēslus aiz sava dzīvnieka, kā to pavākt malā, kad tuvojas citi un ārpuspilsētas dzīvojošos iemācīt, ka viņu dzīvnieki nedrīkst atrasties uz brauktuves vai brīvi skraidīt apkārt. Tavs suns, Tavs s*ds un Tava atbildība!

Pievienot komentāru